We wtorek 20 sierpnia 2019 roku około godziny 20tej w podełckim Chrzanowie zaginął mężczyzna
Rodzina zaalarmowała służby ratownicze natychmiast po zauważeniu, że około 60-letni mężczyzna zniknął z pomostu, na którym widziany był po raz ostatni. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z ełckiej komendy, jednocześnie zadysponowano strażaków płetwonurków z Giżycka. Po dojeździe na miejsce ełckich strażaków okazało się, iż rodzina mężczyznę znalazła w trzcinach w okolicach pomostu i przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy. Czynności te, zostały przejęte przez strażaków do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Po przyjeździe na miejsce lekarza około godziny 21-szej stwierdzono zgon mężczyzny. Zbiornik wodny, na którym doszło do tragedii, to zagospodarowane byłe wyrobisko po żwirowni. Od początku tego roku w całym powiecie ełckim utonęło już 6 osób.
Tekst: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcia: Marcin Waszkiewicz.

004

003

002

001

W niedzielę 18 sierpnia 2019 roku dwóch mężczyzn wypadło z kajaku i utonęło.

Informacja do ełckich służb ratowniczych dotarła o godzinie 14:24, kobieta zgłaszająca widziała jak doszło do przewrócenia się kajaku. Dwóch mężczyzn po chwili zniknęło pod wodą. Na miejsce natychmiast zadysponowano strażaków z ełckiej komendy, jak również grupy płetwonurków PSP z Giżycka i Suwałk. Działania z powierzchni wody nie przyniosły rezultatu. Po dotarciu na miejsce płetwonurków, do wody wpuszczono sonar i robota podwodnego. Przy użyciu tych urządzeń, w niedługim czasie zlokalizowano obiekty przypominające ludzkie ciała. Około godziny 18tej ciała wydobyto na powierzchnię i przetransportowano na brzeg. Mężczyźni to 20- i 39-letni obywatele Ukrainy. Przyczyny utonięcia ustalają ełccy policjanci pod nadzorem prokuratury w Ełku.

Tekst: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcia: Marcin Waszkiewicz.

007

006

005

004

003

002

001

 

Do tragicznego zdarzenia doszło 29 lipca 2019 roku na ełckiej promenadzie w okolicy ul. Zamkowej. W godzinach przedpołudniowych wózek z przypiętym do niego dzieckiem stoczył się do Jeziora Ełckiego.

Obecna na miejscu zdarzenia matka dziecka rzuciła się za nim do wody wzywając jednocześnie pomocy. Na ratunek kobiecie ruszyli przypadkowi świadkowie zdarzenia. Jednym z nich był st. asp. Grzegorz Ramotowski - funkcjonariusz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku, który w tym czasie był na biegowym treningu. Po zauważeniu zdarzenia bez chwili namysłu wskoczył do wody, wypiął dziecko z wózka i przekazał je czekającym na brzegu pozostałym świadkom zdarzenia. Następnie pomógł wydostać się z wody matce dziecka. Na brzegu okazało się, że dziecko nie oddycha, więc natychmiast przystąpił do udzielania pierwszej pomocy. Po krótkiej chwili dziecku przywrócono oddech. Nasz kolega czuwał nad dzieckiem i jego matką do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Dzięki natychmiastowej reakcji i błyskawicznie przeprowadzonej wspólnie z innymi świadkami zdarzenia akcji, udało się zapobiec tragedii. Nadmienić tutaj należy, że brzeg jeziora w miejscu gdzie doszło to zdarzenia jest uregulowany i posiada dość wysokie betonowe nabrzeże. Podczas całego zdarzenia ważną rolę odegrała współpraca pomiędzy jego świadkami, którzy nie bali się zareagować i pomagali w wydobyciu dziecka i kobiety na brzeg.

Bohaterski Strażak w Ełckiej Komendzie pełni m. in. funkcję koordynatora ratownictwa medycznego. Posiada rozległą wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego, ukończył studia licencjackie w tym kierunku, szkoli strażaków naszej Komendy w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, posiada ogromny zasób wiedzy i długoletnie doświadczenie.

Opracowanie: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcie z portalu www.elk.dlawas.info

aaa

24 lipca 2019 roku po godzinie 6 rano służby ratownicze dostały informację o zaginionym dziecku, które mogło się utopić w jeziorze Toczyłowskim.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażaków na brzegu leżały buty i koszulka według osoby zgłaszającej należące do 12-letniego dziecka. Natychmiast przystąpiono do przeszukiwania dna niestrzeżonego kąpieliska. Pierwsze działania płetwonurków pod wodą nie przyniosły rezultatu. Po dojeździe na miejsce strażaków płetwonurków z Giżycka dno sprawdzono sonarem podwodnym. Działania również nie potwierdziły obecności pod wodą poszukiwanej osoby i po ponad 4 godzinach poszukiwania zostały zakończone. Łącznie sprawdzono około 1,5 hektara dna.

W działaniach uczestniczyło ponad 20 strażaków z Ełku, Prostek, Grajewa, Giżycka wraz z policjantami z Ełku i Grajewa. Warto nadmienić, iż działania prowadzone były na granicy województwa Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego.

Jak informują policjanci, do południa nikt nie zgłosił zaginięcia dziecka. Działania prowadzone są pod kątem pozostawienia ubrań nad wodą.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Jarosław Pieszko.

001

005

004

003

002

Do zdarzenia doszło 19 lipca 2019 roku około godziny 15:20 na plaży miejskiej w Ełku przy ul. Kolbego. Ze zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy na slipie stoczył się do wody.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia ełckich strażaków sprawdzono wnętrze auta czy nie ma osób uwięzionych, takich osób nie stwierdzono. Po przeszukaniu pojazdu strażacy przystąpili do jego wydobycia przy użyciu wyciągarki. Po wyciągnięciu na brzeg sprawdzono czy nie doszło do wycieku substancji ropopochodnych do wody jeziora, wycieków nie stwierdzono.  

W działaniach uczestniczyły 3 zastępy straży pożarnej z JRG Ełk oraz policja.

Tekst: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcia: M. Waszkiewicz.

005

004

001

003

002

6 lipca 2019 roku około godziny 16:30 na drodze krajowej numer 16 w miejscowości Sędki czołowo zderzyły się dwa auta osobowe

W wypadku poszkodowane zostały trzy osoby. Po przebadaniu przez ratowników medycznych wszystkie zostały przewiezione do szpitala w Ełku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu pierwszej pomocy medycznej oraz usunięciu płynów eksploatacyjnych.

Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin, droga krajowa była całkowicie zablokowana. W działaniach udział brały dwa zastępy straży pożarnej z JRG Ełk, OSP z Pisanicy, trzy zespoły ratownictwa medycznego oraz policja.

Opracowanie: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcia: Marcin Waszkiewicz, Marcin Matysiewicz

001

004

002

005

007

006

008

003