Do tragicznego zdarzenia doszło 29 lipca 2019 roku na ełckiej promenadzie w okolicy ul. Zamkowej. W godzinach przedpołudniowych wózek z przypiętym do niego dzieckiem stoczył się do Jeziora Ełckiego.

Obecna na miejscu zdarzenia matka dziecka rzuciła się za nim do wody wzywając jednocześnie pomocy. Na ratunek kobiecie ruszyli przypadkowi świadkowie zdarzenia. Jednym z nich był st. asp. Grzegorz Ramotowski - funkcjonariusz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku, który w tym czasie był na biegowym treningu. Po zauważeniu zdarzenia bez chwili namysłu wskoczył do wody, wypiął dziecko z wózka i przekazał je czekającym na brzegu pozostałym świadkom zdarzenia. Następnie pomógł wydostać się z wody matce dziecka. Na brzegu okazało się, że dziecko nie oddycha, więc natychmiast przystąpił do udzielania pierwszej pomocy. Po krótkiej chwili dziecku przywrócono oddech. Nasz kolega czuwał nad dzieckiem i jego matką do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Dzięki natychmiastowej reakcji i błyskawicznie przeprowadzonej wspólnie z innymi świadkami zdarzenia akcji, udało się zapobiec tragedii. Nadmienić tutaj należy, że brzeg jeziora w miejscu gdzie doszło to zdarzenia jest uregulowany i posiada dość wysokie betonowe nabrzeże. Podczas całego zdarzenia ważną rolę odegrała współpraca pomiędzy jego świadkami, którzy nie bali się zareagować i pomagali w wydobyciu dziecka i kobiety na brzeg.

Bohaterski Strażak w Ełckiej Komendzie pełni m. in. funkcję koordynatora ratownictwa medycznego. Posiada rozległą wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego, ukończył studia licencjackie w tym kierunku, szkoli strażaków naszej Komendy w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, posiada ogromny zasób wiedzy i długoletnie doświadczenie.

Opracowanie: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcie z portalu www.elk.dlawas.info

aaa